MOST NA WADI

kiedy: 31.01.2012 o godz. 12:00
czas trwania : 55 min.

W szkole 'Most nad Wadi' jest dwoje dyrektorów - arabski i izraelski. Miała łączyć dwa narody - każda klasa ma dwoje nauczycieli - arabskiego i żydowskiego. Dzieci na początku było po 50 proc. Obecnie dominują Arabowie, a przyszłość placówki jest niepewna. O jej szansach na spełnianie swojego celu TOKFM.pl rozmawia z reżyserem "Mostu nad Wadi", Barakiem Heymannem. Szkoła ''Most nad Wadi'' położona jest we wsi Kafr Ara, gdzie Żydzi i Arabowie żyją obok siebie. Założona przez organizację Centrum Żydowsko-Arabskiej Edukacji ''Ręka w Rękę'' placówka ma szczególne znaczenie. Ambitny projekt miał oswoić dzieci z obcą kulturą, religią i mentalnością drugiej strony trawiącego Bliski Wschód konfliktu. Po to, żeby jako dorośli nie stanęli naprzeciw siebie z karabinami i wyrzutniami rakiet. Jak opowiada film ''Most nad Wadi'', od początku jednak kłopoty były nie z dziećmi, a z rodzicami. W pierwszym roku istnienia szkoły uczyło się w niej 105 uczniów. W latach 2005-2006 uczęszczało do niej 180 uczniów. Później jednak ta liczba zmalała. Najgorszy był rok 2011, kiedy szkołę opuściła większość żydowskich dzieci. Kierownictwo placówki ma problem: jak realizować misję dwujęzycznego nauczania dwóch identycznej wielkości grup z obu narodów, gdy w klasach na kilkanaście arabskich dzieci przypada kilka dzieci żydowskich. Ale Barak Heymann, twórca prezentowanego w TOKFM.pl dokumentu "Most nad Wadi", opowiadającego historię tej niezwykłej placówki, wierzy, że szkoła wykształci jeszcze wiele dzieci, które dwa razy pomyślą, zanim staną przeciw sobie z bronią w ręku.

KORZENIE. WIZJA WANGARI MAATHAI

kiedy: 02.02.2012 o godz. 12:00
czas trwania: 80 min.

Profesor Maathai odkryła misję swojego życia poprzez powrót do środowiska wiejskich kobiet z którymi dorastała. To one opowiedziały jej o braku drewna na opał, o ograniczonym dostępie do czystej wody, o ich dzieciach cierpiących z powodu ubogiej diety. „Dlaczego więc nie posadzić drzew?” - zasugerowała Maathai. W ten sposób rozpoczęła się stopniowa praca na rzecz zatrzymania wycinki drzew, tworzenia nowych lasów, walki z biedą, ignorancją i korupcją rządzących. Droga ta zaprowadziła kobiety do utworzenia ruchu politycznego który obalił dyktaturę trwającą w Kenii od 24 lat.
1. Główna bohaterka filmu - Wangari Maathai osiągnęła bardzo wiele: zjednoczyła ludzi wokół działań ekologicznych, zmieniła system polityczny swojego kraju na bardziej przyjazny ludziom, przyczyniła się do lepszego życia wielu kobiet, mężczyzn i dzieci. Wszystko zaczęło się od prostego pomysłu i małego działania: wiejskie kobiety sadziły drzewa. Jak wyglądała by nasza najbliższa okolica, miejsce w który mieszkamy, gdyby 3 osoby spośród nas zdecydowały się bronić rzeczy, w które wierzą, z taką samą siłą jak Wangari Maathai? Co konkretnie by się zmieniło?
2. Wangari Maathai broniąc swoich poglądów i mocno wierząc w słuszność swoich pomysłów uczestniczyła w antyrządowych demonstracjach, sprzeciwiła się kulturze, w której kobiety tradycyjnie nie powinny zajmować się działalnością społeczną, rozwiodła się z mężem. Buntowała się przeciw rzeczywistości, która ją otaczała i zmieniała ją na lepsze wzmacniając poczucie wartości kobiet i sadząc drzewa. Jakie zagadnienia – tematy, w naszej najbliższej okolicy, są waszym zdaniem tak ważne, że warto buntować się i bronić tego, w co wierzymy, tego co wydaje nam się słuszne?
3. Wangari Maathai mocno podkreśla w swoich wypowiedziach wartość kultury jako zakodowanej mądrości pokoleń i wartość środowiska naturalnego jako podstawowego systemu podtrzymującego życie na ziemi. Film pozwala również dostrzec jak niewielka zmiana w obszarze dbałości o środowisko (sadzenie drzew) przekłada się na jakość życia ludzi, zdrowie dzieci, zmianę systemu politycznego państwa.

TYSIĄC RAZY SILNIEJSZA

kiedy: 09.02.2011 o godz. 12:00
czas trwania:  85 min

Signe to cicha i refleksyjna 15-latka. Ma najwyższe oceny i nie sprawia żadnych problemów ani w klasie, ani poza nią. To taki typ dziewczyny, na którą zawsze można liczyć, ale której nie będzie się pamiętać po kilku latach. Nie jest jednak popularna, nie przewodzi grupie, trzyma się raczej na uboczu i obserwuje to, co się dookoła niej dzieje. W szkole wiodą prym najlepiej ubrane i najbardziej przebojowe dziewczyny oraz... chłopcy. Tym ostatnim wszystko uchodzi na sucho. Nie muszą sprzątać pracowni, odrabiać lekcji, dostają większe porcje w stołówce i są uwielbiani przez nauczycieli. Wszystko zmienia się, kiedy do klasy przychodzi nowa uczennica, Saga. Niezwykle silna, pewna siebie i do bólu szczera. Nie przestrzega niepisanych zasad i ma za nic kodeks, którym posługują się zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Dzięki niej bardzo szybko życie szkolne zaczyna się zmieniać. Jednak pewnego dnia wydarza się coś, czego nikt nie przewidział i sytuacja wymyka się spod kontroli.

Wszystkie filmy  z listy dostępne są bezpłatnie. Pochodzą one z programu  małej dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, zbiorów edukacyjnych programu „Jeden Świat – kluby filmowe” oraz zasobów własnych programu "Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece".