W trakcie uroczystej Gali, zorganizowanej w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, którą można było oglądać 20 lutego w bezpośredniej transmisji na TVP Kultura o godz. 18.00, nagrodą Prezydenta RP „Zasłużony dla polszczyzny” uhonorowana została prof. Jadwiga Puzynina. Jako pierwszy, laureatem nagrody w zeszłym roku został prof. Walery Pisarek.

Pani profesor ur. 29 stycznia 1928 roku na Wołyniu w Bożyszczach na Wołyniu. W 1951 ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Uzyskiwała następnie stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. W 1987 została profesorem nauk humanistycznych. Specjalizuje się w językoznawstwie polonistycznym. Zawodowo do czasu przejścia na emeryturę przez kilkadziesiąt lat była związana z Uniwersytetem Warszawskim. W 1983 na Wydziale Polonistyki UW zorganizowała i objęła kierownictwo Pracowni Słownika Języka Cypriana Kamila Norwida. W latach 80. pełniła funkcję dziekana macierzystego wydziału. Pełniła funkcję członkini Polskiej Akademii Umiejętności, Rady Języka Polskiego, Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk. W 1983 roku założyła Pracownię Słownika Języka Cypriana Norwida. Jest autorką i współautorką podręczników do nauki języka polskiego w szkołach średnich.

W 2007 roku otrzymała Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis,

w 2008 roku medal Uniwersytetu Warszawskiego,

w 2011 roku Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Gratulacje dla Pani Profesor!